• %100 Mobile Uyumluluk!

  %100 Mobile Uyumluluk!

  e-jett 8 ile web siteniz tüm cihazlara uyumlu... Hemen e-jett v8'e terfi edin! 1 ay denemesi bedava!

 • Arama motorlarında başarı bir şans mıdır?

  Arama motorlarında başarı bir şans mıdır?

  google'da reklam vermeden 1.,2.,3. sırada bulunan müşterilerimizin rakiplerinden özür dileriz! :)

 • e-jett-8 Kişisel web sitesi 79 USD\x27den başlayan fiyatlarla!

  e-jett-8 Kişisel web sitesi 79 USD'den başlayan fiyatlarla!

  Üstelik sınırsız web alanı ve 1 GB'lık size özel e-posta adresiniz ile...

 • e-jett DYNA ile hedefinizi 12\x27den vurmaya hazır olun!

  e-jett DYNA ile hedefinizi 12'den vurmaya hazır olun!

  e-jett dyna 8 ile farkedileceksiniz...

share on facebook  tweet  share on google  print  

Mobil uyumluluk testleri 6 farklı mobil cihaz simülasyonu olarak sisteme eklendi.

e-jett » Yardım ve Destek Merkezi » Gelişim raporları » Mobil uyumluluk testleri 6 farklı mobil cihaz simülasyonu olarak sisteme eklendi.
Google'ın arama sonuç sıralamalarını mobil uyumluluk kriterine göre değiştirdiği 22 Nisan 2015 tarihinden itibaren destek merkezimize gelen sorular çoğunlukla mobil uyumluluk konusu ile ilgili. e-jett'te sitenizi güncellerken yaptığınız değişiklikleri online olarak test edebilmeniz için mobil uyumluluk test aracı e-jett kontrol paneline eklenmiştir.
Mobil uyumluluk testleri 6 farklı mobil cihaz simülasyonu olarak sisteme eklendi.
Google'ın arama sonuç sıralamalarını mobil uyumluluk kriterine göre değiştirdiği 22 Nisan 2015 tarihinden itibaren destek merkezimize gelen sorular çoğunlukla mobil uyumluluk konusu ile ilgili. e-jett'te sitenizi güncellerken yaptığınız değişiklikleri online olarak test edebilmeniz için mobil uyumluluk test aracı e-jett kontrol paneline eklenmiştir.

Mobil uyumluluk testi için sisteme eklenen mobil görünüm simülasyonlarını nasıl kullanabilirsiniz?

 1. "Web Sitem / Web sayfalarım" veya "Web Sitem / Web sayfalarım (Klasik)" menülerinde web sayfalarınızı güncelleyiniz.
 2. Ardından "Web Sitem / Araçlar / Mobil Uyumluluk Testi" sayfasına geliniz.
 3. Web sitenizin görünümünü test etmek istediğiniz mobil cihazı seçiniz.
 4. Mobil cihazın oryantasyonunu (Yatay-Dikey) seçiniz.

Mobil önizleme yapabilmeniz için Türkiye'de yoğun kullanılan;

 1. Apple iPhone 6 Plus,
 2. Apple iPhone 5,
 3. Apple iPad Mini,
 4. HTC ONE,
 5. Samsung Galaxy S4,
 6. Nokia Lumia 920

model cep telefonu ve tabletler sisteme tanımlanmıştır.

Aynı sayfada sağ sütunda mobil uyumluluk geçişi RETURN Group tarafından gerçekleştirilen web siteleri sizlere örnek teşkil etmesi açısından eklenmiştir. (Eğer sağ sütün gizli ise e-jett logosuna veya sağ alttaki menü ikonuna basarak, menülerin ve sağ sütunun görünmesini sağlayabilirsiniz.)

Bu örnek siteleri inceleyerek, sitenizdeki değişiklikleri gerçekleştirmeniz çalışmalarınıza hız kazandıracaktır.Not: Sitenizi mobil cihazlarla uyumlu hale getirirken ilk olarak, sitenize logo yüklemeyi unutmayınız.

 

Son iki hafta içerisinde destek merkezimize en çok gelen "Mobil uyumluluk" konulu sorular ve yanıtları şu şekildedir.

 


1. İnternette araştırma yaparken karşılaştığım mobil uyumluluk için gerekli adımları e-jett sitemde uygulayamıyorum, yardım eder misiniz?

"Genel Ayarlar - Mobil Ayarlar" sayfasından sitenizin mobil uyumlu olmasını talep ettiğinizde e-jett yazılımı sayfa içerikleriniz haricindeki tüm gerekli mobil ayarları otomatik olarak gerçekleştirecektir. Google dahil olmak üzere başka sitelerde karşılaştığınız çoğu bilgi e-jett'in otomatik gerçekleştirdiği ayarlarla ilgilidir.

Sizlere e-posta gönderdiğimiz "e-jett Mobil uyumluluk pratik geçiş klavuzu" size ulaşmadı ise, çalışmalarınıza başlamadan önce mutlaka destek merkezimize e-posta adresinizi bırakarak klavuzu yeniden göndermemizi talep ediniz.

e-jett sitenizin mobil uyumluluk geçiş işlemlerini "e-jett Mobil uyumluluk pratik geçiş klavuzu" aracılığı ile gerçekleştiriniz.


 

 


2. Mobil uyumluluğa pratik geçiş klavuzunuza göre sitemin mobil uyumluluk geçişini gerçekleştirmeye çalışıyorum, sitem bozuldu (Logo görünmüyor, alınlık görünmüyor). Ne yapmalıyım?

Öncelikle "Genel Ayarlar / Mobil Ayarlar" sayfasından web siteniz için mobil uyumluluğu aktiflediğinize emin olunuz. Sonra sırası ile aşağıdaki adımları takip ediniz.

"Web Sitem / Tasarım / Alınlık" sayfasından web sitenize 320 pikselden daha dar bir logo yükleyiniz. Logonuzu nasıl boyutlandıracağınıza emin değilseniz, destek operatörünüze elinizdeki en yüksek çözünürlüklü logonuzu e-posta ile gönderip, sizin adınıza logonuzu yüklemesini talep ediniz.

Logonuzu yükledikten sonra aynı sayfadan "alınlık türü" bölümüne geçici olarak "Logo + Arama Kutusu" nu seçiniz. Eğer web siteniz birden çok dili destekliyor ise; "Logo + Arama Kutusu + Dil seçenekleri" tercihiniz olmalıdır.

Ardından "Web Sitem / Tasarım" menüsü altındaki diğer sekmeler olan "içerik, şablon, butonlar, dyna, bar objeleri, künye" alanlarında sitenizin yeni görünüm ayarlarını güncelleyiniz.

Son olarak klavuzda yer alan "Madde-5. Genel Sayfa Düzeni" adımına geliniz. Bu adımda işlemlerinizi yaparken sık sık "google mobil uyumluluk testi" sayfasından güncelleme yaptığınız sayfayı kontrol etmeniz ve hata/uyarı mesajlarını takip etmeniz size hız kazandıracaktır. Çünkü klavuzumuzda yer alan hata türleri her web sayfası için geçerli değildir. İncelediğiniz sayfanız için google ın tesbit ettiği hata türlerini klavuzumuzdan takip ederek güncellemelerinizi gerçekleştiriniz.


 

 


3. Daha önceki e-jett gelişim raporlarında bu gibi değişiklikleri siz otomatik olarak gerçekleştiriyordunuz. Neden mobil cihazlarla ilgili ayarları otomatik olarak gerçekleştirmediniz?

RETURN Group her zaman sayfa görünümünde ve içeriğinde değişiklik gerektirmeyen veya minimum derecede değişiklik söz konusu olan güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

Mobil uyumluluk ise standart bir değişim söz konusu değildir, her site için farklı adımlar söz konusudur. Mobil uyumluluk işlemleri tamamlandığında genel olarak o web sitesinin tüm görünümü değişecektir.

Örneğin internet sitenizin üst bölümünde site genişliğinde bir alınlık kullanıyorsanız, mobil uyumluluğa geçiş sırasında bu alınlığın kaldırılması gerekmektedir. Çünkü mobil cihaz ayarlarında öncelikli işlemlerden biri sitedeki tek parça en geniş objenin (resim, flash, video, vb.) 320 pikselden daha geniş olmamasıdır. Tek başına bu kural dahi web sitenizin tüm sayfalarının tek tek taranmasını gerekli kılmaktadır.


 

 


4. Daha önce e-jett gelişim raporlarında eklediğiniz özellikleri ücretsiz olarak kullanabiliyorduk. Bu sefer neden ücret talep ettiniz?

e-jett'in tüm gelişim raporlarında olduğu gibi mobil uyumluluk ile ilgili olarak e-jett sistemine eklediğimiz tüm özellikler ücretsiz ürün yükseltme kapsamında kullanımınıza açılmıştır.

"Genel Ayarlar / Mobil Ayarlar" sayfasından sitenizin mobil uyumlu olmasını tercih ettiğiniz andan itibaren tüm mobil uyumluluk ayarları e-jett kontrol panelinize eklenecektir. Mobil uyumluluk ayarlarınızı gerçekleştirirken ve sayfa içeriklerinizi mobil cihazlarla uyumlu hale getirirken, "e-jett mobil uyumluluğa hızlı geçiş klavuzunda" yazan adımları takip etmeniz size hız kazandıracaktır.

Mobil uyumluluğa geçiş ile ilgili olarak ücretli veya 3 yıllık paket uzatma hediyesi olarak ücretsiz promosyon olan servisimiz, bu sayfa içerik ve tasarım güncellemelerinin sizin adınıza RETURN Group tarafından gerçekleştirilmesi ile ilgilidir. Bu işlem web sitesi başına ortalama 3-4 saat süren ve sitenizin tasarımının ve tüm sayfalarının taranması ile gerçekleşen bir işlemdir.

Mobil uyumluluk geçiş işlemlerini 3 türlü gerçekleştirebilirsiniz:
1. Klavuzumuzu takip ederek kendiniz ücretsiz olarak e-jett'e eklenen mobil cihaz uyumluluğu geçiş özelliklerini kullanabilir, sitenizi mobil cihazlarla uyumlu hale getirebilirsiniz.
2. Talep ederseniz güncelleme işlemleri RETURN Group destek operatörleri tarafından 199 USD + KDV hizmet bedeli karşılığında ücretli olarak satın alabilirsiniz.
3. 31 Mayıs 2015 tarihine kadar e-jett paket türünüzü 3 yıllık uzatmanız durumunda, mobil uyumluluk geçiş hizmeti, hizmet bedeli ödemeksizin sizlere ücretsiz promosyon olarak sunulmaktadır. Sadece e-jett paketinizi güncellemeniz yeterlidir.


 

 

12.05.2015