• %100 Mobile Uyumluluk!

  %100 Mobile Uyumluluk!

  e-jett 8 ile web siteniz tüm cihazlara uyumlu... Hemen e-jett v8'e terfi edin! 1 ay denemesi bedava!

 • Arama motorlarında başarı bir şans mıdır?

  Arama motorlarında başarı bir şans mıdır?

  google'da reklam vermeden 1.,2.,3. sırada bulunan müşterilerimizin rakiplerinden özür dileriz! :)

 • e-jett-8 Kişisel web sitesi 79 USD\x27den başlayan fiyatlarla!

  e-jett-8 Kişisel web sitesi 79 USD'den başlayan fiyatlarla!

  Üstelik sınırsız web alanı ve 1 GB'lık size özel e-posta adresiniz ile...

 • e-jett DYNA ile hedefinizi 12\x27den vurmaya hazır olun!

  e-jett DYNA ile hedefinizi 12'den vurmaya hazır olun!

  e-jett dyna 8 ile farkedileceksiniz...

share on facebook  tweet  share on google  print  

Temel İnternet Terimleri

e-jett » e-jett kullanım klavuzu » GİRİŞ » Temel İnternet Terimleri
Doğru iletişimin en kolay yöntemi ortak terminoloji kullanmaktır.
Bazı temel internet terimlerini nadiren de olsa bilmeyen veya gerçek anlamında kullanmayanları gözlemlemekteyiz. Bu sayfada yer alan temel internet terimlerine göz atarak bilgi haznenizi gözden geçirebilirsiniz.
Temel İnternet Terimleri
Bazı temel internet terimlerini nadiren de olsa bilmeyen veya gerçek anlamında kullanmayanları gözlemlemekteyiz. Bu sayfada yer alan temel internet terimlerine göz atarak bilgi haznenizi gözden geçirebilirsiniz.
İnternet
Karşılıklı veri alışverişi gerçekleştirilen dünyanın en büyük bilgisayar ağı ve kütüphanesidir. Bir kullanıcı internete bağlandığı andan itibaren bir parçası haline gelir. Genel olarak kullanıcılar veri alıcısı, hizmet sağlayıcılar ise veri sunucusu gibi görünse de, gerçekte sunucular ve standart bilgisayarlar arasında veri akışı karşılıklı olmaktadır.

Alan adı (domain name)
İnternet üzerinden yapılan tüm işlemler sayısal adresleme sistemleri kullanarak gerçekleştirilir. Bilgisayarlar arasındaki iletişim bu sayısal adresleme yöntemleriyle gerçekleştirilmesine karşın, internetin gelişimi sırasında daha kullanıcı dostu olması için alan adı fikri doğmuş ve ortaya çıkmıştır. Alan adlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla kullanıcılar internet üzerinden yapacakları işlemler için sayısal adresleme yöntemi yerine metinsel adresleme yöntemi kullanmaya başlamışlardır. Alan adı, o alan adında çalışacak servislerin (web sitesi, e-posta, ftp) gruplandığı metinsel köktür. Bu servislerden en yaygın olanları şöyledir:
 • web sitesi (host)
 • e-posta dağıtıcısı (MX: Mail Exchanger)
 • dosya gönderme protokolü (FTP: File transfer protokol)

  Alan adı için bir örnek vermek gerekirse returntechnology.com bir alan adıdır.

  Web Sitesi
  Her alan adının içerisinde bir çok alt servis çalıştırılabilmektedir. Web sitesi bu servislerden biridir. Bir alan adı altında çok sayıda web sitesi açılabilir olmasına karşın, çoğu alan adında tek web sitesi çalıştırılmaktadır. Bu açıdan genel olarak web siteleri İngilizce "World Wide Web" ifadesinin ilk harflerinden oluşturulan kısaltmanın alan adına eklenmesiyle "www.alanadı" şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Web sitesi için bir örnek vermek gerekirse www.returntechnology.com bir web sitesidir.

  Web Adresi (URL)
  İnternette en çok yanlış kullanılabilen ifadelerden birisi URL'dir, sıklıkla alan adı veya web adresi ile karıştırılmaktadır. Web adresi, veri transfer protokolünün (örn: http, https, ftp) site adına eklenmiş halidir. Web adresi için bir örnek vermek gerekirse http://www.returntechnology.com bir web adresidir.

  e-posta adresi
  e-posta (elektronik posta) internet üzerinden gönderilen dijitap mektuplardır. Teroik olarak kağıt mektuplarla aynı prensiplere sahiptir, örneğin bir gönderen ve alıcı adresi postanın gönderilebilmesi için zorunlu şartlardır. Bir e-posta hesabı [Ön Ek]@[etki alanı] şeklinde adreslenir. Etki alanı genel olarak alan adıdır (domain name). Örneğin destek@returntechnology.com bir e-posta adresi olduğunu farzedelim. Bu e-posta adresinde "destek" ön ek, "returntechnology.com" ise etki alanıdır. e-posta adreslerinin ön ek ve etki alanı bölümlerinde İngiliz alfabesinde olmayan Türkçe karakterler desteklenmez. ".", "-" karakterleri desteklenir.
  e-jett V7 Kullanımına Başlarkene-jett hız, teknoloji ve yapabilirlikler açısından size internette yeni bir ufuk açmaktadır. e-jett dünyada arama motorlarında 1. sayfada bulunma garantisi sunan tek web sitesi çözümüdür. 2010 yılı itibarıyle dünyadaki 100 milyondan fazla web sitesi arasından sizin sitenizi 1 adım öne çıkarmak için size e-jett yeterlidir. Bu kullanım klavuzunda yer alan adımları takip ederek, daha şık, ziyaretçileriyle daha sık etkileşim kuran ve arama motorlarında 1. sayfada bulunan bir web sitesine sahip olabilirsiniz.
  Temel İnternet TerimleriBazı temel internet terimlerini nadiren de olsa bilmeyen veya gerçek anlamında kullanmayanları gözlemlemekteyiz. Bu sayfada yer alan temel internet terimlerine göz atarak bilgi haznenizi gözden geçirebilirsiniz.
  Güvenlik, Gizlilik, HaklarWeb sitenizde yer alan her türlü içerikten T.C. yasalarına, telif haklarına, genel ahlak ve adaba aykırı davranmamayı aksi takdirde doğacak her türlü zarardan ve bu sebeple RETURN Group® şirketlerinin uğrayabileceği zararlardan sorumlu olduğunuzun bilinciyle davranmalısınız. RETURN Group® bu kapsamda herhangi bir uyarı yapmaksızın genel ahlaka aykırı veya yasadışı içerik yer alan web sitelerinin yayınını sonlandırır ve gerekli görüldüğü takdirde suç duyurusunda bulunur.